Novinky, Strana 3

Jaké jsou nejlepší matrace pro děti, které podpoří jejich zdravý spánek?

Děti potřebují kvalitní spánek více než kterákoli jiná věková skupina. Stále duševně i fyzicky rostou a noční čas je okamžikem, kdy dětský mozek spojuje vše, co se během dne naučil. Právě v této době se tělo jako celek (včetně kostí, hormonů a fyzického složení mozku) nejvíce vyvíjí. Zatímco dospívající děti kolem 14 let potřebují 8-10 hodin spánku, u malých dětí od 3 do 5 let je to kolem 10-13 hodin. Jelikož je spánek pro růst a vývoj tak zásadní, je nezbytné vytvořit pro vaše dítě optimální podmínky pro spánek.

Výběr matrace pro dítě

Nejlepší matrace pro dítě do značné míry závisí na potřebách jednotlivce, například pokud děti mají tendenci se v noci vrtět nebo pokud mají alergie, může se pro ně nejlepší matrace lišit. Pokud vaše dítě trpí alergiemi, výběr správné matrace může skutečně pomoci zmírnit jeho příznaky a poskytnout mu mnohem klidnější a pohodlnější noční spánek. Matrace by měla být hypoalergenní, která zabraňuje šíření roztočů a zabraňuje tomu, aby způsobovali problémy alergikům.

Paměťová pěna je přirozeně hypoalergenní a je proto skvělým řešením matrace pro každé dítě, které v noci trpí alergiemi. Mnoho dětí se v noci také vrtí, to může výrazně snížit kvalitu spánku vašeho dítěte, a proto je klíčové najít matraci, která vám může pomoci snížit vrtění. Pěnové matrace jsou skvělé pro děti, které se přes noc vrtí nebo se hodně pohybují, protože poskytují dostatečnou oporu, aby vaše dítě zůstalo stabilní a v pohodlné pozici, která vrtění snižuje.

Má dítě spát na měkké nebo pevné matraci?

Pokud jde o pocit ze své matrace, některé děti budou mít silné preference, zatímco jiné si nemusí všimnout velkého rozdílu. Je užitečné porozumět rozdílům mezi pevnými a měkkými matracemi. Pro děti do 7 let je důležité mít pevnou matraci, která jim poskytne správnou oporu. Děti starší 7 let mohou mít měkčí matraci, ale stejně jako dospělí by se stále měly snažit o správnou podporu.

Středně pevná matrace s dobrým uvolněním tlaku bývá z dlouhodobého hlediska nejlepší volbou. Jelikož děti váží méně než dospělí, matrace jim připadají pevnější a měkké postele jsou pohodlnější. Jak ale porostou, budou vyžadovat pevnější matraci, která jim může 

nabídnout oporu. Aby se přizpůsobily rostoucímu tělu dítěte a měnícím se preferencím, některé matrace mají otočný design s jednou pevnou stranou a jednou měkkou stranou.

Obecně jsou pro děti nejvhodnější pevné matrace. Malé děti potřebují pevnou matraci, která jim pomůže při růstu. Zejména u kojenců a batolat se jejich krk a páteř stále vyvíjejí, takže je třeba je po celou noc dostatečně podporovat. Pevná matrace udržuje páteř v neutrální poloze, minimalizuje stres a snižuje tlak.

Nejlepší matrace pro rostoucí děti

Bez ohledu na věk vašeho dítěte je kvalitní spánek velmi důležitý pro jeho vývoj a schopnost fungovat v každodenním životě. Jak děti stárnou, může jim být vhodnější tvrdší matrace, zvláště když vstoupí do dospívání. Podpůrná matrace může zabránit bolestem tím, že jim poskytne dostatečnou podporu, aby byla jejich páteř a kosti vyrovnané.

Jaká je nejlepší matrace pro miminka?

Pokud vybíráte dětskou matraci, vždy bychom pro začátek doporučili pevnou variantu. Budete také potřebovat matraci pro dětskou postýlku. Je neuvěřitelně důležité zajistit, aby vaše dětská matrace byla dokonale dimenzována pro dětskou postýlku, kterou používáte, bez mezer po stranách, z nichž by dítě mohlo spadnout. Vždy dvakrát zkontrolujte měření, abyste se ujistili, že je vaše dětská matrace bezpečná.

Jaká je nejlepší matrace pro batolata?

Vaše dítě se pravděpodobně přestěhuje do dětské postýlky přibližně od roku, což mu poskytuje více prostoru než standardní postýlka. Opět budete chtít v tomto věku relativně pevnou matraci, která poskytne vašemu děťátku při růstu oporu. Pokud se vaše dítě přes noc hodně přehřívá, ideální je odvětrávaná matrace s chladivými vlastnostmi.

Jaká je nejlepší matrace pro předškoláky?

Kolem 4 nebo 5 let většina dětí přejde z batolecí postele do běžné dětské postele. Velikost této postele je zcela na vás. Samostatná lůžka jsou standardní, ale pokud chcete ušetřit místo v menší ložnici, můžete se také rozhodnout pro malou samostatnou nebo krátkou postel.

Pokud jde o matrace, vždy se ujistěte, že velikost odpovídá posteli, kterou jste si vybrali. Středně tvrdá je dobrá volba pro mladší děti, a když vaše dítě roste, můžete začít zkoumat 

různé možnosti matrací, jako je paměťová pěna. Pokud je vaše dítě nemotorné a v noci se pohybuje, pěnové matrace mohou být dobrou volbou.

Jaká je nejlepší matrace pro teenagery?

Pokud jde o matrace pro teenagery, většinou záleží na osobních preferencích. Stále rostou, takže budou potřebovat podpůrnou matraci, ale můžete si vybrat z řady různých typů v závislosti na jejich spacích preferencích. Latexové pěnové matrace jsou dobrou volbou pro většinu teenagerů, protože poskytují oporu a zároveň se přizpůsobují tělu.

Do hry může vstoupit i způsob, jakým teenager spí. Pokud spí na břiše, ocení pevnou matraci, protože udržuje páteř vyrovnanou, zatímco pokud spí na boku, mohou se rozhodnout pro střední až měkké matrace.

Jak vybrat správnou tvrdost matrace podle vaší tělesné hmotnosti, výšky a polohy spánku

Výběr nové matrace je velkou událostí, protože jde o věc, která vám bude sloužit po mnoho let a bude se starat o to, abyste dosáhli kvalitního odpočinku po náročném dni. Aspektů pro výběr matrace je celá řada a mezi nejdůležitější patří výběr správné tvrdosti (či také tuhosti) matrace. Ne každý ví, jaká tuhost je pro něj ideální a výběr tuhosti matrace by se měl orientovat podle celé řady faktorů, které si představíme.

Naše měření tuhosti

Je běžné, že jednotlivé značky mají vlastní stupnice tuhosti a jiné to není ani u nás. Někde můžete narazit na stupnice od 1 do 10, u matrací naší výroby používáme označení tuhosti podle následujících 7 základních stupňů tuhostí:

· H1 - nejměkčí

· H2 - měkká

· H3 - středně měkká

· H4 - středně tvrdá

· H5 - tvrdší

· H6 - tvrdá

· H7 - nejtvrdší

 

Jaká tuhost je pro vás ta pravá?

Jak tedy poznáte, která pevnost je pro vás nejlepší? I když se to může zdát jako jednoduchá otázka na zodpovězení, ve skutečnosti existuje řada důvodů, proč preferujeme měkčí nebo tvrdší matraci. Pokud si nejste jisti, jakou úroveň pevnosti potřebujete, prozkoumání těchto důvodů vám pomůže s výběrem.

Poloha při spánku

Vaše poloha při spánku je zásadním faktorem při rozhodování o vhodné úrovni tuhosti. Velikost tlaku vyvíjeného na konkrétní body na vašem těle závisí na tom, které body nesou většinu vaší váhy. Například někdo, kdo spí na břiše, bude vyvíjet větší sílu směrem dolů na boky než někdo, kdo spí na zádech. Zatímco polohy spánku a preference tuhosti závisí na osobním vkusu, existují obecná doporučení pro ty, kteří se nerozhodli, jakou tvrdost zvolit:

· Pro spaní na boku je vhodné zvolit měkčí matraci. Měkký povrch umožňuje matraci přizpůsobit se tlakovým bodům v ramenou a bocích, stejně jako pažích.

· Pro spaní na břiše je vhodná pevnější matrace. Tlak v bocích a pánvi je při poloze na břiše mnohem větší, protože to jsou body nesoucí většinu hmotnosti. Střední nebo tvrdá matrace zabrání tomu, aby vaše boky a pánev klesly níže než vaše ramena a vytvořily nepřirozenou křivku páteře.

· Pro spaní na zádech je volba tuhosti velmi individuální, protože je při spánku tlak rovnoměrněji rozložen na tlakové body. Z tohoto důvodu mohou lidé na zádech najít pohodlí na měkkých, středních a pevných matracích. Pokud stále nejste rozhodnutí, matrace střední tuhosti je bezpečnou volbou.

Spaní s partnerem

V závislosti na vaší tělesné hmotnosti a poloze při spánku můžete vy a váš partner potřebovat různé úrovně tuhosti. Ale může být těžké obětovat své pohodlí. Dobrým kompromisem pro uspokojení obou partnerů může být matrace střední tuhosti.

Tělesná hmotnost

Hmotnost je dalším klíčovým faktorem při výběru úrovně pevnosti, zejména u lidí, kteří jsou nad nebo pod doporučeným rozsahem indexu tělesné hmotnosti (BMI). Čím více vážíte na čtvereční centimetr svého těla, tím větší síla je vyvíjena na vaše tlakové body, když ležíte. Těžší člověk se může do měkké matrace ponořit velmi nízko a lehčí člověk může mít pocit, jako by spočíval na povrchu pevné matrace a vůbec se nezabořil. Dalším aspektem pro těžší lidi (nebo osoby s problémy s mobilitou) je přesun těla. Zaboření do měkké matrace ztěžuje vstup a výstup z postele.

Platí zde obecné pravidlo, čím výše jste na stupnici BMI, tím pevnější matraci vybírejte. A naopak, čím nižší je vaše BMI, tím měkčí by vaše matrace měla být. Následující průvodce vám může pomoci najít doporučenou úroveň pevnosti:

 

· Podprůměrné BMI: Měkká nebo střední

· Průměrné BMI: Střední

· Nadprůměrné BMI: Tuhá

 

Jak poznáte, že je vaše matrace příliš měkká nebo příliš tvrdá?

Příliš tvrdá:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, jsou vytlačeny nad zbytek těla

· Cítíte necitlivost končetin nebo mravenčí v ramenech nebo bocích

· Máte pocit spaní na vrchu matrace nebo mimo ni

Příliš měkká:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, klesají pod zbytek těla

· Obtížné vstávání a vstávání z postele

· Máte pocit přílišného zapadání do matrace

Jak vybrat správnou matraci

Kvalitní spánek je pro náš organismus velmi důležitý. Podporuje regeneraci a odpočinek. Jedním z faktorů, který má vliv na kvalitu spánku, je vhodný typ matrace. Co má vliv na její výběr? Faktorů je celá řada.

Tuhost/tvrdost matrace

V nabídce naleznete několik různých tuhostí matrací – velmi měkká, měkká, středně tvrdá, tvrdá a velmi tvrdá. Tuhost je vlastně protitlak či odpor proti stlačení. Jeho síla je potřebná ke stlačení plochy materiálu, ze kterého je matrace vyrobená. Jedním z faktorů pro výběr je hmotnost uživatele. Čím je hmotnost nižší, tím měkčí by měla být matrace. Tuhost matrace ovlivňuje i použitý materiál, ze kterého je vyrobená.

 · Nejměkčí matrace - Pro jejich výrobu se využívají latex nebo studená pěna. Poslední dobou se oblibě těší matrace vyrobené z líné paměťové pěny. Velmi dobře a snadno se přizpůsobí tělu a eliminují výskyt otlaků. Jsou ideální volbou nejen pro seniory, ale i pro osoby, které mají potíže s klouby.

· Středně tuhé matrace - Tento typ je asi žádaný nejvíce. Dodá dostatečnou oporu páteři, kterou drží v rovině. Pro jejich výrobu se nejčastěji používá latex nebo pěna. K dostání jsou modely sendvičové, pružinové či taštičkové nebo vyrobené z paměťové pěny. Svoje místo si nacházejí také kousky vyrobené z přírodních materiálů.

· Tužší matrace - Pro jejich výztuhu se často používají kokosové vlákno nebo koňské žíně. Dodají tuhost a jsou dostatečně prodyšné. Jsou dobrou volbou i pro osoby trpící alergiemi.

· Nejtvrdší matrace - Jsou vhodnou volbou pro ty, kdo mají vyšší váhu.

Poloha při spánku

Také poloha při spánku ovlivňuje výběr matrace. Pokud milujete spánek na břiše, volte matraci se střední tvrdostí. Zajistí tělu vodorovnou polohu. Spíte-li na zádech, sáhněte do nabídky tvrdších matrací, které udrží vaši páteř v té správné poloze a poskytnou oporu bederní části zad. Dáváte-li přednost spánku na boku, měli byste volit takový model, který se přizpůsobí nerovnoměrné zátěži v oblasti ramen, beder a kolen. Vhodnou volbou je matrace střední tvrdosti.

Věk

Každý věk má svá specifika a jiné nároky na matraci. Pořizujete-li matraci dětem, kupte takovou, která bude středně tvrdá nebo tvrdší. Jen taková může poskytnou dostatečnou oporu vyvíjejícímu se pohybovému aparátu. Pro osoby starší je lepší koupit matraci měkčí,

která je příjemná pro citlivé klouby. Také výška matrace by měla být větší. Umožní lepší vstávání. Dobré jsou také matrace ortopedické.

Materiál

K dostání jsou matrace vyrobené z různých druhů materiálů. Tady jsou ty nejčastější.

· Polyuretanová pěna PUR - Matrace vyrobené z tohoto druhu materiálu jsou vhodné spíše pro občasné přespávání. Můžete jimi vybavit pokoj pro hosty nebo třeba postel na chatě či chalupě.

· Studená pěna HR - Je dokonale prodyšná. Obsahuje velké množství malých otvůrků. Ty umožňují vzduchu rovnoměrnou cirkulaci. Během léta pomáhá s regulací pocení a v zimě zase příjemně hřeje. Naleznete ji třeba v sedmizónových matracích. Ty podepírají každou část těla a páteři poskytnou tu správnou polohu.

· Paměťová pěna - Během spánku poskytuje dokonalý relax. Pokud je kombinována se studenou pěnou, je dobře tvárná a tělu poskytne zdravou oporu těla. Je vhodná pro jakýkoli věk a jakoukoli váhu.

· Přírodní latex - Je příjemný, neboť velmi snadno reaguje na jakoukoli změnu polohy. Je tvárný a prodyšný a poskytuje tak příjemný pocit. Je ideální volbou i pro osoby alergické neboť odpuzuje roztoče.

Účel používání matrace

Jinou matraci volíte, pokud ji budete používat každý den a jinou pro příležitostné využívání. Pro pravidelný spánek jsou vhodnou volbou matrace, které mají dlouhou životnost. Volte takové, které jsou vyrobené z latexu, paměťové pěny nebo z bio materiálů. Chystáte-li se pořídit matraci pro občasné používání, pak klidně sáhněte do nabídky matrací z pěny PUR či HR.

Druhy matrací

V nabídce naleznete tři druhy - pěnové, latexové a pružinové.

· Pěnové matrace - Může to být studená pěna nebo biopěna. Do biopěny se přidávají různé přírodní látky.

· Latexové matrace - Pro jejich výrobu se používá přírodní latex (kaučuk) nebo latex syntetický. Někdy se můžete setkat se směsí latexu a PUR pěny. Tady hlídejte podíl latexu, čím bude nižší, tím snáze se matrace proleží.

· Pružinové matrace - Skládají se z jednotlivých pružin, které mají tvar přesýpacích hodin. Jsou spojené ocelovými cívkami. Jádro může být kombinované s polyuretanovou pěnou nebo vloženým jádrem vyrobeným z kokosové pěny. Díky tomu unesou vyšší váhu.