Spánková hygiena: Rady, jak vytvořit ideální prostředí pro spánek

Pro kvalitní spánek je dobré vytvořit si vhodné prostředí, které představuje především ložnice. Vytvořte zde podmínky, které budou příznivé pro usínání. To je klíčovou součástí spánkové hygieny, která umožňuje kvalitní odpočinek. Na co se zaměřit při vytváření ideálního prostředí pro spánek?

Vizuální design ložnice

Design interiéru je široký pojem. Představuje však základní složku atmosféry domova. V ložnici můžete vytvořit nejen design, který odráží vaši osobnost, ale především podporuje a navozuje pocit klidu podporující kvalitní spánek.

Vhodné barvy

Zdi, podlaha, nábytek a ložní prádlo - to vše ovlivňuje barevné schéma vaší ložnice. Je důležité klást důraz na barvy, díky kterým se budete před spaním cítit pohodlně. Pro většinu lidí jsou to jemnější barvy, ale můžete si vybrat barvy, které se vám nejvíce líbí. Pro ložnici jsou ideální barvy, které jsou tlumené a uklidňují. Mezi takové patří jemné odstíny béžové, modré, zelené nebo šedé barvy. I když jsou spíše neutrální, můžete je oživit vhodnými doplňky. Chybu neuděláte ani s pastelovými tóny meruňkové, fialkové, růžové nebo pistáciové barvy. Oblibě se těší pastelové tóny modré nebo zelené, které působí zklidňujícím dojmem.

Vhodné rozvržení místnosti

To eliminuje stísněný pocit v místnosti. Začněte výběrem vhodné velikosti postele a matrace. Máte-li ložnici menších rozměrů, volte praktické a všestranně využitelné kousky nábytku, které vykouzlí vzdušnou a příjemnou atmosféru.

Světlo a tma

To představuje velmi účinný signál pro cirkadiánní rytmus – součást bilogických hodin, které pomáhají se spánkovou regulací. Cirakdiánní rytmus podpoříte tmou. Šikovné pomocníky představuje zatemňovací technika umístěná do oken. Mohou to být rolety či závěsy. Používáte-li noční lampičku, její světlo by nemělo být příliš jasné. Negativně ovlivní kvalitu spánku sledování televize v ložnici nebo používání mobilních zařízení těsně před spánkem. Čas strávený u obrazovky vystavuje vaše oči modrému světlu, které může narušit váš cirkadiánní rytmus, a také může aktivovat vaši mysl, takže je těžší usnout. Pokud potřebujete mít nějaké zařízení v ložnici, snažte se ho držet mimo dosah ruky a nepoužívejte ho hodinu nebo déle před spaním.

Vůně

Naše čichové receptory mají výrazný vliv na snění a klidný spánek. Správně zvolené vůně v ložnici pozitivně ovlivní kvalitu spánku. Vyzkoušejte třeba éterické oleje z kozlíku, santalového dřeva, myrty, levandule, pomeranče, heřmánku nebo ylang ylang.

Chybu neuděláte ani s vonnými polštářky, které jsou naplněné usušenou levandulí nebo výtažky z aloe vera.

Vyzkoušet můžete také spreje na polštář, které obsahují namíchané směsi různých uklidňujících bylinek a květů.

Do ložnice můžete také umístit živé květy, které celou místnost příjemně provoní. Může to být třeba levandule nebo jasmín. Mají příjemnou vůni a působí uklidňujícím způsobem.

Vhodná teplota v místnosti

Ta by se měla pohybovat v rozmezí 15,6 až 22,0 stupňů Celsia. Nadměrné teplo může narušit spánek.

Kvalita vzduchu

Možná to není první věc, která vás napadne, když přemýšlíte o zařizování ložnice, ale kvalita vzduchu je pro vaše zdraví důležitá. Větrání a čerstvější vzduch jsou spojovány s lepším spánkem.

Matrace a povlečení

Středobodem prostředí ložnice je samozřejmě postel. Není to však jen konstrukce, ale také matrace, polštář, pokrývka a ložní povlečení.

Ideální matrace by měla být dobře vyrobená a pohodlná, což znamená, že vyhovuje vašim osobním preferencím. Měla by být také podpůrná a poskytovat vhodnou úlevu tlakových bodů, aby odpovídala vaší tělesné hmotnosti a poloze při spánku. Nová matrace může být významnou investicí. Pokud bude kvalitní, může zlepšit spánek a snížit stres a bolesti zad.

Vhodně zvolený polštář může zabránit bolestem za krkem a zad.

Ložní prádlo může vytvořit měkký a útulný pocit a zároveň vám pomůže řídit vaši tělesnou teplotu. Pravidelné praní lůžkovin udrží vaši postel svěží a sníží potenciální hromadění prachu a alergenů.