Starší lidé někdy mívají potíže se spánkem. Často se v noci probouzejí nebo se budí velmi brzy ráno.
Proč senioři trpí nespavostí?
Důvodů je celá řada. Mezi nejčastější patří spánek během dne, užívání různých léků, nevhodná strava, nedostatek melatoninu nebo některé zdravotní obtíže.
Senioři během dne častěji dřímou. Čas určený pro spánek si tak vyčerpají již přes den. Občas mohou mít převrácený biorytmus. V noci pak nemohou spát, protože jsou vyspalí.
Nespavost může být způsobena farmakologickou léčbou. Poruchy spánku mohou způsobovat některé léky nebo jejich kombinace. Některé léky mohou způsobovat noční nespavost, jiné zase ospalost během dne.
S přibývajícím věkem se zmenšuje produkce melatoninu (spánkový hormon). Tu lze podpořit tmavou místností. Je dobré omezit sledování televize během večerních a nočních hodin.
Na spánek má vliv i strava. Senioři mají změnu stravovacích návyků. Jedí nepravidelně a mnohdy nezdravě. Trávicí obtíže a nekvalitní spánek způsobuje také konzumace potravin v pozdních večerních hodinách.
Na kvalitu spánku má vliv i nemocnost a bolest. Tyto faktory se u seniorů objevují velmi často. Projevují se bolesti zad a kloubů, pocity dušnosti, artritida.
Co dělat pro zlepšení jejich spánku? Podívejte se na naše tipy.
Tipy pro zlepšení spánku seniorů
· Pravidelný spánkový režim – snažte se chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu. Tělo se tak přizpůsobí pravidelnému spánkovému režimu.
· Vytvořte si klidné a relaxační prostředí – ložnice by měla být tichá, temná a dobře vyvětraná. Dejte pozor na modré světlo, které vyzařují elektronická zařízení.
· Omezte konzumaci kofeinu a alkoholu před spaním – oba patří mezi stimulanty, které mají negativní dopad na usínání a spánek.
· Zařaďte do svého denního režimu fyzickou aktivitu – ideální je, pokud můžete pravidelně cvičit. Pozor však na intenzivní cvičení před spánkem.
· Dejte pozor na svoje stravovací návyky – nejsou vhodné těžké pokrmy před spaním. Způsobují nepohodlí během spánku. Snažte se dodržovat zdravou a vyváženou stravu.
· Pokuste se najít čas na relaxační techniky – ideální volbou jsou meditace, jóga nebo hluboké dýchání. Uklidní mysl a tělo a usnadní usínání.
· Dodržujte spánkovou hygienu – vytvořte si příjemné prostředí pro spánek. Je důležité pravidelně měnit povlečení a pořídit si vhodnou matraci.
Jak vybrat vhodnou matraci?
Senioři mívají specifické potřeby, proto je výběru matrace potřeba věnovat velkou pozornost.
Na co se zaměřit při výběru matrace?
· Podpora těla – matrace by seniorům měla poskytnout dostatečnou podporu těla. Především se jedná o páteř a klouby. Dobrou volbou je matrace vyrobená z paměťové pěny nebo s pružinovými vložkami.
· Dostatečné pohodlí – matrace by měla poskytovat dostatečné pohodlí, může být měkčí, ale je potřeba aby poskytovala dostatečnou oporu.
· Kvalitní materiál – vhodné jsou matrace vyrobené z kvalitních materiálů ideálně přírodních, které jsou hypoalergenní. Senioři často bývají citliví a více náchylní na různé druhy alergií.
· Vhodná konstrukce matrace – matrace by měla umožnit snadné zvednutí z postele a pohodlný pohyb během spánku.
Matrace ortopedické
Je vhodnou volbou v případě potřeby vyšší úrovně podpory zad. Tento druh matrací je speciálně navržený tak, aby pečovalo záda a klouby, vhodně je podpíral, ale zároveň nikde netlačil. Podporuje zdravé držení těla během spánku. Rovnoměrně rozkládá váhu vyvíjenou na matraci a tím eliminuje vznik otlačenin a proleženin. Má pozitivní vliv na krevní oběh.