Není matrace jako matrace. Vyznejte se v různých typech jejich provedení

Při pořizování nové matrace máte na výběr z mnoha rozličných druhů a materiálů, přičemž každý z nich má své výhody a nevýhody. Poznejte, jaký je rozdíl mezi matracemi pěnovými, latexovými nebo pružinovými, a zvolte si tu správnou pro váš zdravý a pohodlný spánek.

Pěna pro lehčí váhové kategorie

Pěnové materiály používané k výrobě matrací prodělaly v posledních letech zásadní technologické inovace, a tak se nemusíte bát, že při koupi pěnové matrace budete spát na obyčejném molitanu, který se za krátkou dobu proleží a nemá příliš dlouhou životnost. Matracových pěn existuje několik a každá z nich má jiné vlastnosti.

Polyuretanu se nebojte

Tradiční molitan nejvíce připomíná moderní polyuretanová (PUR) pěna. Je bezpečná i zdravotně nezávadná a vyrábí se v rozmanitých barvách, výškách i úrovních tuhosti. Většina dnešních PUR matrací je poskládaná z více vrstev různě tvrdých pěn (sendvič), díky čemuž se hodí pro širokou škálu lidí. Na polyuretanové matraci se bude dobře spát dětem a osobám s menší hmotností. Jednou z předností PUR je také nižší pořizovací cena.

Studená pěna nechladí

 Matrace ze studené pěny vás sice nebude za horkých letních nocí přímo ochlazovat, jak by se podle jejího názvu mohlo zdát, nicméně umí během spánku rozdíly teplot snižovat. Oceníte také její pevnost, vzdušnost i dlouhodobou životnost. Takzvaná HR pěna (high resilience - vysoká pružnost) zajišťuje ideální polohu těla v leže a výborně odvětrává vlhkost. Je tvarově stálejší než PUR a lze ji použít na polohovací rošty postelí.

Líná pěna nejen pro lenochy

Líná, nebo také paměťová pěna, je velmi elastický komfortní materiál s hustou buněčnou strukturou, díky které dokáže okamžitě reagovat na hmotnost i teplotu spícího. Perfektně se přizpůsobí tvaru těla a poskytuje tak rovnoměrnou oporu všem jeho částem bez nepříjemných zpětných tlaků. Výborné ortopedické vlastnosti ulevují od bolestí zad a zlepšují krevní oběh, což potěší zejména starší jedince a osoby se zdravotními problémy.

Na latexu jako na vodní posteli

Materiál na výrobu latexových matrací je směsí průmyslového a přírodního latexu z kmenů kaučukovníků rostoucích v jižní Americe. Vyniká skvělou vzdušností, odvodem vlhkých par i schopností dokonale kopírovat lidské tělo.

Kvalitní latexová matrace disponuje ve většině případů několika zónami, díky kterým dochází k rovnoměrnému rozložení váhy těla na celé ploše matrace. Vyspíte se tak o poznání pohodlněji a ráno se budíte bez bolestí kloubů či zad.

Latex má také velkou výhodu v tom, že svým složením odolává plísním a roztočům. Údržba latexové matrace díky tomu nevyžaduje takové úsilí, jako v případě jiných materiálů, a její vlastnosti vyhovují lidem trpícím alergiemi.

Když si poprvé lehnete na latex, budete mít pocit podobně jako při ležení na vodní posteli. Materiál vás “obejme” a zároveň něžně nadzvedává a vy si užíváte jeho maximální pohodlí. Vzhledem k vyšší měkkosti doplňují výrobci latex kokosem případně polyuretanovou drtí, abyste si mohli pořídit také tvrdší latexovou matraci podle vašich potřeb.

 

Pružinové matrace neprávem zatracované

Jádra moderních pružinových matrací už dávno nevypadají jako za časů našich babiček. Ty se často musely potýkat s nepohodlím, když se pružiny uvnitř matrace rozpojily, nebo když se v horším případě některá z nich úplně uvolnila a z matrace pak nebezpečně trčela.

Dnešní pružiny typu bonell jsou vyrobeny z vysoce kvalitního drátu, jehož průměr je v prostřední části menší než na vnějších stranách. Dochází tak k progresivnímu pružení, kdy menší zátěž matrace vyvolá menší odpor pružin a naopak. Řadová konstrukce jádra také mnohem lépe odolává deformaci než pěnové materiály a zajišťuje vysokou tuhost, trvanlivost i komfort při spánku.

Na další úroveň pak pružinové matrace posunuly takzvané taštičky. Jedná se o navzájem spojená textilní pouzdra, přičemž v každém z nich je zvlášť zašitá jedna pružina. Tím je zajištěná bodová elasticita a kvalitnější podpora křivek těla během spánku. Taštičkové matrace také disponují několika zónami tuhosti, tvořenými různě velkými pružinami.

Pružinové matrace sice nelze používat společně s polohovacím roštem, ale díky maximální vzdušnosti se na rozdíl od pěny výborně hodí na pevné desky a podklady.

Už víte, jaká matrace pro vás bude nejlepší? Ať už se rozhodnete, jak chcete, přejeme vám pohodlný a příjemný spánek.