Jak vybrat správnou tvrdost matrace podle vaší tělesné hmotnosti, výšky a polohy spánku

Výběr nové matrace je velkou událostí, protože jde o věc, která vám bude sloužit po mnoho let a bude se starat o to, abyste dosáhli kvalitního odpočinku po náročném dni. Aspektů pro výběr matrace je celá řada a mezi nejdůležitější patří výběr správné tvrdosti (či také tuhosti) matrace. Ne každý ví, jaká tuhost je pro něj ideální a výběr tuhosti matrace by se měl orientovat podle celé řady faktorů, které si představíme.

Naše měření tuhosti

Je běžné, že jednotlivé značky mají vlastní stupnice tuhosti a jiné to není ani u nás. Někde můžete narazit na stupnice od 1 do 10, u matrací naší výroby používáme označení tuhosti podle následujících 7 základních stupňů tuhostí:

· H1 - nejměkčí

· H2 - měkká

· H3 - středně měkká

· H4 - středně tvrdá

· H5 - tvrdší

· H6 - tvrdá

· H7 - nejtvrdší

 

Jaká tuhost je pro vás ta pravá?

Jak tedy poznáte, která pevnost je pro vás nejlepší? I když se to může zdát jako jednoduchá otázka na zodpovězení, ve skutečnosti existuje řada důvodů, proč preferujeme měkčí nebo tvrdší matraci. Pokud si nejste jisti, jakou úroveň pevnosti potřebujete, prozkoumání těchto důvodů vám pomůže s výběrem.

Poloha při spánku

Vaše poloha při spánku je zásadním faktorem při rozhodování o vhodné úrovni tuhosti. Velikost tlaku vyvíjeného na konkrétní body na vašem těle závisí na tom, které body nesou většinu vaší váhy. Například někdo, kdo spí na břiše, bude vyvíjet větší sílu směrem dolů na boky než někdo, kdo spí na zádech. Zatímco polohy spánku a preference tuhosti závisí na osobním vkusu, existují obecná doporučení pro ty, kteří se nerozhodli, jakou tvrdost zvolit:

· Pro spaní na boku je vhodné zvolit měkčí matraci. Měkký povrch umožňuje matraci přizpůsobit se tlakovým bodům v ramenou a bocích, stejně jako pažích.

· Pro spaní na břiše je vhodná pevnější matrace. Tlak v bocích a pánvi je při poloze na břiše mnohem větší, protože to jsou body nesoucí většinu hmotnosti. Střední nebo tvrdá matrace zabrání tomu, aby vaše boky a pánev klesly níže než vaše ramena a vytvořily nepřirozenou křivku páteře.

· Pro spaní na zádech je volba tuhosti velmi individuální, protože je při spánku tlak rovnoměrněji rozložen na tlakové body. Z tohoto důvodu mohou lidé na zádech najít pohodlí na měkkých, středních a pevných matracích. Pokud stále nejste rozhodnutí, matrace střední tuhosti je bezpečnou volbou.

Spaní s partnerem

V závislosti na vaší tělesné hmotnosti a poloze při spánku můžete vy a váš partner potřebovat různé úrovně tuhosti. Ale může být těžké obětovat své pohodlí. Dobrým kompromisem pro uspokojení obou partnerů může být matrace střední tuhosti.

Tělesná hmotnost

Hmotnost je dalším klíčovým faktorem při výběru úrovně pevnosti, zejména u lidí, kteří jsou nad nebo pod doporučeným rozsahem indexu tělesné hmotnosti (BMI). Čím více vážíte na čtvereční centimetr svého těla, tím větší síla je vyvíjena na vaše tlakové body, když ležíte. Těžší člověk se může do měkké matrace ponořit velmi nízko a lehčí člověk může mít pocit, jako by spočíval na povrchu pevné matrace a vůbec se nezabořil. Dalším aspektem pro těžší lidi (nebo osoby s problémy s mobilitou) je přesun těla. Zaboření do měkké matrace ztěžuje vstup a výstup z postele.

Platí zde obecné pravidlo, čím výše jste na stupnici BMI, tím pevnější matraci vybírejte. A naopak, čím nižší je vaše BMI, tím měkčí by vaše matrace měla být. Následující průvodce vám může pomoci najít doporučenou úroveň pevnosti:

 

· Podprůměrné BMI: Měkká nebo střední

· Průměrné BMI: Střední

· Nadprůměrné BMI: Tuhá

 

Jak poznáte, že je vaše matrace příliš měkká nebo příliš tvrdá?

Příliš tvrdá:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, jsou vytlačeny nad zbytek těla

· Cítíte necitlivost končetin nebo mravenčí v ramenech nebo bocích

· Máte pocit spaní na vrchu matrace nebo mimo ni

Příliš měkká:

· Tlakové body, jako jsou ramena, boky nebo kolena, klesají pod zbytek těla

· Obtížné vstávání a vstávání z postele

· Máte pocit přílišného zapadání do matrace